Hurda Nasıl Satılır?

Hurda nasıl satılır diye merak ediyorsanız bu makalede ayrıntılı şekilde sizlere gerekli tüm bilgiler verilmiştir. Hurda ve diğer atıklarınızı satmak için bir geri dönüşüm firmasına ulaşmanız gerekir. Geri dönüşüm şirketi, esi adı ile hurdacı, hurda geri dönüşümü yapan firmaya denir. Hurdanızı hurdacı şirketin iş yerine giderek ya da kapıda alım yapan hurdacıya ulaşarak hurda satışı gerçekleştirebilirsiniz. Bazı hurdacılar sadece tek maden üzerine çalışmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse sadece bakır alan hurdacılar vardır, sadece maden alan hurdacılar vardır. Bu çeşitlilik artabilir. Burada en fazla dikkat edilmesi gereken husus eğer elinizde bakır hurdası varsa sadece maden işi yapan hurdacı şirket ile iletişime geçmeyin. Sattığınız hurdadan başka hurda geri dönüşümü yapan hurdacıyla iletişime geçmeyin.

Bunun sebebini kolayca şu şekilde açıklayabiliriz.  Sizin elinizde bulunan hurda dışında hurda işi yapan firma sizden aldığı hurdayı bir başka hurdacıya devredecektir. Bu yüzden size teklif ettiği miktar diğer hurdacılara göre daha az olacaktır.  Bu nedenle hurda satışı yaparken her türlü hurda alımı yapan firmaya hurda metalleri satmanız daha karlı ve doğru olacaktır.

Hurda Nasıl Satılır? Kimler Hurda Alır?

Hurdacıya ulaşma işlemini internette bulunan hurdacı telefon numaralarından yapabilirsiniz.  Öncelikli olarak hurda ve atıklarınızın fotoğraflarını çekip whatsapp uygulaması ile hurdacıya göndermek ize daha kolay bir iletişim imkanı sunacaktır.  Fotoğrafları inceleyen geri dönüşüm firması yetkilisi elinizde bulunan hurdaya bakarak size daha net bir fiyat teklifi sunacaktır.  Hurda metal ve atıkların fotoğrafını çekerek sitemizde bulunan whatsap numaramıza fotoğraf atabilirsiniz. Anında fiyat teklifi alacaksınız.

Hurdacı ile iletişime geçtikten sonra sizlere en iyi fiyatı veren hurdacıya hurdanızı satmadan önce sizlere verilen fiyatın tutarlı olup olmadığına dikkat ediniz.  Güncel hurda fiyatları ile size gelen teklifi karşılaştırınız.  Güncel hurda fiyatlarını sitemizden öğrenebilirsiniz. Size verilen teklifin güncel hurda fiyatlarının çok üstünde olduğu durumlarda lütfen dikkat ediniz.  Sizden hurda alan hurdacının da bir şekilde kar elde etmesi gerekmektedir. Size olması gerekenden fazla teklif veriliyorsa bu tonajda hurda ya da atığınızın daha az gösterileceği anlamına gelir. Lütfen bu gibi durumlara dikkat ediniz.  Biz İstanbul bölgesi hurdacı olarak bu yollara hiç başvurmadık başvurmayacağız da. Piyasa fiyatının üzerindeki fiyatlara dikkat ediniz.

Makul bir fiyat teklifi aldınız ve hurda satışı yapmaya karar verdiniz diyelim. Hurda nakliyesi için iki seçeneğiniz var. Birisi hurda metali siz hurdacı dükkanın götürürsünüz. Bir diğeri ise kapıda hurda alımı talep ederek hurdacıdan nakliye yapmasını talep edersiniz. Hurdacı kapıda alım yaptığı taktirde nakliye ve işçilik masrafını sizden talep edebilir. Eğer hurdacının mantıklı bir açıklaması yoksa nakliye ve işçiliği karşılamayın. Bazı istisnai durumlar haricinde hurdacılar nakliye ve işçilik masraflarını karşılamalıdır. Bazı durumlarda nakliye ve işçiliği sizin karşılamanız gerek durumlar da olabilir. Bu durumu hurdacı ile baştan anlaşarak çözüme kavuşturun. Yapılacak tüm işlemler belirlenmeden önce hurda satma kararı vermeyin. Sonradan problem yaşamamak için bunu yapmalısınız.

Hurda alımı veya nakliye işleminin tamamlanmasının ardından tartma işlemi yapılır. Tarta işleminin yapılmasının ardından paranızı nakit olarak alınız. Tüm hurdacılar hurda alımlarını nakit olarak yapmaktadır. Veresiye diye bir olay söz konusu değildir. Hurda karşılığını nakit olarak alıp cebinize koyunuz.

Hurda Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Özet Olarak:

  1. Tüm hurda türlerini alan hurdacı ile iletişime geçiniz.
  2. Whatsapp uygulaması ile hurdanızın fotoğrafını çekip hurdacı whatsapp numarasına gönderiniz.
  3. Geri dönüşüm firma yetkilisinin yani hurdacının verdiği fiyat teklifinin makul olmasına dikkat ediniz.
  4. Nakliye ve işçilik masraflarından mümkün olduğunca kaçınınız.
  5. Hurda karşılığını nakit olarak alınız.

2 yorum

  1. Merhaba geçen gün hurda verdim kapıdan geçen hurdacıya bir sürü hurda verdim karşılığında 10 tl aldm bana çok düşük bir fiyat gibi geldi ama eşyaları yüklediği için bişe diyemedim verdiğim hurdalar alt dolaplı su sebili çaydanlık tost makinası elektirikli ızgara lcd 82 ekran televzyon banyo musluk bataryası dolu küçük tüp sizce 10 tl edermi bunlar

    1. Duygu hanım söylediğiniz hurdalara bakılarak tahmini değerinde sattığınızı düşünmekteyim. Bu miktarda hurda 10-20 lira arasında tutar.

Yorumlar kapatıldı.