Avrupa Yakası Hurdacı

Avrupa yakası hurdacı sektörü neredeyse İstanbul’da ki tüm hurdacıları içermektedir. Buradaki hurdacılar aynı zamanda Edirne ve Asya yakasında hurda alımı yapıyorlar. Avrupa yakası hurdacı sayısının çok fazla olması buradaki rekabet oranını da artırmaktadır. Rekabetin artması durumunda hurdacılar hurda alma konusunda sıkıntılar yaşıyor. Sonuç olarak ta çevredeki bölgelerden hurda almak onlara daha cazip gelmekte. Avrupa yakası hurdacı sektöründe hurdacılara en cazip gelen yer Edirne ve Asya yakası. Buraların öncelikli olmasının nedeni yakın olmasından kaynaklı. Edirne tarafı Asya tarafından daha caziptir. Bunun nedeni de hurdacıların hiç trafik sıkıntısı çekmeden keşif ve hurda alımı yapması.

Avrupa yakası hurdacı denince akla genellikle büyük hurdacılar gelir. Kurumsal hurdacıların çoğu genellikle Avrupa bölgesine yerleşmiştir. Avrupa bölgesinde toplanan hurdalar Avcılar’da gemilere yüklenerek geri dönüşüm tesislerine gönderilmektedir. Anı zamanda bu hurdalar diğer ilkelere de ithalat edilir. Ülkemiz bu sektörden kazançlı çıkmaktadır. Avrupa yakası hurdacı sahipleri bu kara büyük katkı sağlamaktadır. Bunu bir ağacın köklerine benzetebilirsiniz. Aşağıdan yukarıya doğru hurdalar en küçük hurdacıdan bir büyük hurdacıya doğru el değiştirir ve en sonunda geri dönüşüm fabrikasına gönderilir. Bu işlemi anlatması ne kadar kolay olsa da anlatıldığı kadar kolay bir iş değil. Hurda metalin toplanması, el değiştirmesi, boşaltılması sonra tekrar yüklenip gemilere yüklenmesi oldukça zor işlemler. Avrupa yakası hurdacı bölgesinde çalışan hurdacılar günümüzde bu işleri yapan vinçler ve iş makinelerine sahip olsa da bu zorluk halen devam etmekte.

İstanbul’da ki hurdacıların çoğunluğu Avrupa bölgesinde yer almaktadır. Bunun oluşmasında en büyük etken Avrupa yakasının hurdacılık için daha elverişli olmasından geçiyor. Avrupa yakasında Asya yakasına kıyasla daha çok boş alan bulunur. Bu boş alanlar hurdacıların hurda merkezlerini kurması için çok ideal yerlerdir. Avrupa yakasında hurdacıların fazla olmasının bir başka nedeni de vasıfsız insan yoğunluğundan kaynaklanıyor. Vasıfsız insanlar hurda sektöründe çalışmaktadır. Küçük çapta hurdacılık yapmak herhangi bir vasıf gerektirmez. Ancak büyük çapta hurdacılık yapmak için bu kesinlikle geçerli değil.

Avrupa yakasında en yakın hurdacı ve hurdacı telefon numarası arıyorsanız iletişim kısmındaki numaralardan bize ulaşabilirsiniz.

Avrupa Yakası Hurdacı ve Bizim Hizmetlerimiz

Avrupa yakası hurda karşılığı bina yıkımı: Avrupa yakasında hurda karşılığı bina yıkım işi yapmaktayız. Ömrünü tamamlamış binaların yıkılması gerekir. Yıkım izninin alınmasının ardından çalışmalara başlıyoruz.

Avrupa yakası fabrika söküm işleri: Avrupa yakası fabrika bakımından zengin bir bölge. Haliyle kullanılmayan fabrikalar bulunmakta. Bu fabrikaların yıkılıp imara açılması gerekir. İstenirse yerine yeni fabrikalar yapılır. İsteğe bağlı olarak da insanların istihdam edeceği binalar yapılabilir. Avrupa yakası hurdası olarak biz bu işi yapmaktayız.

Avrupa yakası konteyner hurdası alımı: Konteyner hurdası alım işlemi oldukça zordur. Öncelikle konteynerin parçalanması gerekir. Konteynerler insanların yaşamı için kullanılan konteyner ve yük konteyneri olmak üzere ikiye ayrılır. Biz hurdacılar hurdaya çıkmış bu iki çeşit konteyneri de almaktayız.

Depo yıkım işi: Avrupa yakası nüfus yoğunluğu oldukça fazla. Bu nüfus yoğunluğu depo sayısını da artırmaktadır. İnsanların yiyecek ve içecekleri bu depolarda saklanıyor. Depolar soğuk hava depoları ve normal depolar olmak üzere ikiye ayrılır. Bu depolarda her türlü yiyecek, içecek ve giyecekler saklanabilir. Bir süre sonra bu depolar ömrünü tamamlar ve artı kullanılmaz hale gelirler. Bu kullanılmayan depoların yerinden kaldırılıp yenilerinin yapılması gerekir. Burada Avrupa yakası hurdacı sahipleri devreye giriyor. Bizler bu depoları yıkıp molozları taşıyoruz.

Fabrika yıkım işi: Daha önce de belirtildiği üzere Avrupa yakası fabrika zengini bir bölge. İnsanlar bu fabrikalarda geçimlerini sağlamakta. Eve ekmek götürmekteler. Bu fabrikalar avcıların her bölgesine dağılmış halde. İrili ufaklı bu fabrikalarda ortalama 600 ile 5000 işçi arasında insan çalışmakta. Bu işçilerin çoğu vasıfsız olarak çalışıyor. Belediyeler ve halk eğitim kurumları bu işçileri vasıflı hale getirmek için ellerinden geleni yapıyor. Fabrikalara gelince bu fabrikalar bir süre sonra ömürlerini tamamlayarak kullanılmaz hale gelir. Fabrikalar genellikle geniş alanlar üzerine kurulur. Bu fabrikalar hem güvensiz bir ortam oluşturmakta hem de gereksiz yer tutmaktadır. Haliyle de yıkım işleminin yapılması gerekir.  Avrupa yakası hurda fabrikaları bu iş için biçilmiş kaftandır.

Yapmakta olduğumuz diğer işler ise

 • Fabrika ve şantiyelere konteyner bırakıyoruz
 • Çevre Düzenlemesi yapıyoruz
 • Çevre temizliği yapıyoruz
 • Bina içi temizlik yaıyoruz
 • Fabrika söküm işleri yapıyoruz
 • Makine sökümü
 • Motor sökümü
 • Hurda Sökümü
 • Çatı Sökümü
 • Çelik çatı sökümü
 • Demir merdiven sökümü
 • Demir merdiven kesimi
 • Söküm İşleri
 • PVC pencere sökümü
 • Asma Tavan Sökümü

Avrupa Yakası Hurdacı Olarak Aldığımız Hurda Çeşitleri

Biz yıllardır hurdacı sektöründe tüm hurda çeşitlerini almaktayız. Her hurdanın geri dönüşüme kazandırılması gerekir. Her hurda bir metal bileşenden meydana gelmiştir. Bu metal bileşenler doğaya zarar verdiği gibi dünya ekonomisine de zarar vermektedir. Bugün kullandığımız ürünlerin neredeyse tamamında metal hurdası bulunur. Kullanım sonucu eskiyen bu ürünlerin geri dönüşüme kazandırılması gerekmektedir. Telefondan bilgisayara kalemden giysiye kullandığımız tüm ürünler metal hurdası içermekte. Doğa için gelecek için bu hurdaların tekrar kullanılmasını sağlamalıyız.

Aldığımız temel hurda çeşitleri:

 • Demir
 • Bakır
 • Alüminyum
 • Krom
 • Kablo
 • Sarı hurdası
 • Bina yıkım hurdası
 • Kitap
 • Karton
 • Sökülecek hurda
 • Kağıt
 • Pilastik
 • Çelik
 • Fırın
 • inşaat demiri hurdası

Aldığımız diğer hurda çeşitleri:

Akü, pirinç, kurşun, naylon, DKP, nikel, paslanmaz, makine parçası, motor, bronz, paslanmaz çelik, alüminyum sac, inşaat demiri, demir talaşı, alüminyum talaş, çelik talaş, çelik boru, pik talaşı, hurda sac, hurda boru, demir boru, çelik boru, konstrüksüyon, raf, çatı paneli, çatı sacı, trapez sac, çatı, çelik kablo, çelik halat, granül, plastik boru, demir korkuluk, demir çit, demir parmaklık, demir merdiven, boz dolabı motoru, kalorifer kazanı, kalorifer borusu, jeneratör, şanzıman, fan araba parçaları, direnaj pompaları, vinç parçaları, hidrolik piston, köşebent, PVC pencere, pimapen , PVC kapı, ray demiri asma tavan, enjeksiyon makinesi, pres, torna, ekskavatör, kırma makinesi, chiller, yük konteyneri, tır dorsesi, kamyon dorsesi, klima santralleri, pet şişirme makinesi, taşyünü paneli, PVC işleme makinesi, punch makinesi, soğutma sistemleri, alüminyum havalandırma kanalı, sanayi makineleri, paslanmaz boru, radyatör, araba parçaları, alüminyum kapı, sandviç panel, tekstil makineleri, çatı paneli, defolu çatı sacı, soğuk hava deposu, soğuk hava paneli, balyalama presi, sanayi tipi yük rafları, plastik makine rulmanları, baskı rulmanları, granül çekme rulmanları, şanzıman rulmanlaı, baklava sac, baklavalı sac, kompresör hurdası, pik döküm, redüktör, rulman, pimaş boru, yangın merdiveni, civata, zincir, kepenk, demir direk, demir kapı, çelik direk, asansör, asansör kabini, döküm petek, radyatör, elektrik motoru, jant, imalat atığı DKP, pano, trafo, ekovet, kolektör, elektronikkart, araç, iş makinesi, bilgisayar kartı, anakart, elektronik, kart, elektronik malzeme.

Avrupa Yakası Geri Dönüşüm ve Avrupa Yakası İçin Geri Dönüşümün Önemi

Avrupa yakası hurdacı sektöründe hurdacıların geri dönüşüme olan katkısı gözden kaçmaz. Geri dönüşüm İstanbul’umuzun güzel Avrupa yakasını temiz tutmakta. Geri dönüşüm olmazsa hayat olmaz, hayat olamazsa da dünya yaşanılmaz bir hal alır. İstanbul’u daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için hurda alan fabrikalar ve geri dönüşüm firmaları her zaman desteklenmelidir. Bu iş yerlerine istedikleri her destek yapılmalı. Önleri açılmalı. Böylece çalışmalarını en verimli şekilde yaparlar.

Avrupa yakasının iç bölgesinde hayvan nüfusu çok fazla olmasa da kenarda ki ormanlık alanlarda bu oran çok daha fazladır. İç bölgelerdeki nüfusu genellikler kediler, köpekler ve kuşlar oluşturur. Diğer hayvanları saymazsak bu hayvanlar temel hayvan çeşitliliğini oluşturur. İnsanlar bu hayvanların barınmalarını ve karınlarını doyurmaya çalışıyor. Bir çok Avrupa yakası belediyemiz de bu işe destek vermekte. Belediyeler park ve bahçelere yem ve su bırakarak bu hayvanlar için daha yaşanabilir bir Avrupa yakası oluşturuyor. Avrupa yakası geri dönüşüm fabrikaları bu gibi çalışmalara destek vermektedir.

Diğer kenar kesimlerde yaşayan hayvanların ise hem şanslı hem de şanssız yanları vardır. Şanslı yanları insanlardan uzak ve doğa ile iç içler. Şanssız yanları ise yem bulmakta zorluk çeken hayvanlar bulunmakta. Bu hayvanlar vahşi doğada yem bulamadıkları taktirde ölmektedir. Avrupa yakası hurdacı ve diğer hurdacılar bu doğanın koruması amacı ile var güçleri ile çalışıyor. Bu ormanlar İstanbul’un akciğeri konumunda. Eğer akciğerlerimiz kesilirse nefes alamayız. İnsanları bilinçlendirmek her zaman katkı sağlayacaktır ancak biz hurdacılar her ne olursa olsun tüm insanlıktan daha faydalı işler yapıyoruz. Hurdacılar olmazsa geri dönüşüm de olmaz.

Biz hurdacılar orman kenarlarına dökülen çöpleri de temizliyoruz. Böylelikle bu çöplerin diğer canlıların yaşam koşullarını kötüleştirme işlemini önleriz. İnsanlar ne yazık ki doğaya ve çevrelerine karşı çok saygısız. Çöpleri İstanbul büyük şehir belediyesinin belirlemiş olduğu çöp dökme noktalarına değil de kaçak olarak orman kenarlarına döküyorlar. Bunun nedeni bazı durumlarda ormanların daha yakın olması, bazı durumlarda ise atık bedeli ödemek istememeleri. Çöp boşaltım merkezine gidip daha fazla yakıt harcamak yerine bilinçsiz insanlar çöplerini yada inşaat molozlarını orman kenarlarına döküyor. Aslında bilmedikleri bir şey var. Kendi hayatlarından çalmaktalar. Bu yüzden insanların eğitilmesi çok çok önemli. Bu gibi yanlış davranışlar yapılmaması dileğiyle.

Avrupa Yakasın da Hurda Alan Yerler ve Bu Hurdaları Depolama Şekilleri

Hurda depolama işi bazı durumlarda kolay bazı durumlarda da zordur. Eğer ki hurdacının deposu işlek bir caddede ise hurda depolama işlemi zor olacaktır. Çünkü hurdacı boşaltım ve yükleme sırasında sıkıntı çekecektir. Bir de üstü kapalı bir dükkana sahip olduğu zaman vinç çalıştıramaz. Eğer üstü kapalı bir dükkan sahipse tavanın yerden çok yüksek olması gerekir. Bu durumda vinç çalıştırabilir. Bulunduğu bölgenin trafik yoğunluğu da çok önem arz etmekte. Nakliye sırasın da oldukça zorluklar yaşayabilir. Bu durumda nakliye işlemini gece geç saatlerde yapmak zorunda kalır.

Eğer hurdacı işini üstü açık bir arsada yapıyorsa işi daha kolaydır. Üstü açık bir dükkana sahip hurdacı muhtemelen şehrin kenarında bu işi yapar. Çünkü yerleşim yerlerinin içinde belediye üstü açık hurda dükkanına izin vermemektedir. Aynı zamanda gürültü de bir başka problem halini alır. Bazı hurdalar yağlı yada mazotlu olabilir bu da yangın tehlikesini ortaya çıkartır. Şehrin kıyı kesimlerin de hurdacılık yapmak daha kolaydır. Nakliye kolay, dükkan kiraları ucuz.

Avrupa Yakasın da Hurda Alımı Yaptığımız İlçeler:

 • Avcılar
 • Küçükçekmece
 • Eyüp
 • Beyoğlu
 • Bakırköy
 • Arnavutköy
 • Başakşehir
 • Büyükçekmece
 • Zeytinburnu
 • Fatih
 • Sarıyer
 • Silivi
 • Gaziosmanpaşa
 • Çatalca
 • Bayrampaşa
 • Bağcılar
 • Bahçelievler
 • Beylikdüzü
 • Esenyurt
 • Kağıthane
 • Şişli
 • Beşiktaş
 • Esenler
 • Güngören
 • Sultangazi